Makieta Stacji Lotniczej Ławica wyruszyła w drogę

Od 18 września do 6 października w holu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu można będzie zobaczyć makietę Stacji Lotniczej Ławica  wykonaną z klocków Lego.  Jest to jeden z elementów akcji promocyjnej pt. HEROsiWOLNOŚCI, która promować będzie 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Patronat Honorowy nad akcją objął Marek Woźniak,  Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Makiecie towarzyszą tablice informacyjne, ulotki oraz gadżety promocyjne. Głównym akcentem wystawy jest postać płka pil. Wiktora Pniewskiego, pierwszego Komendanta Ławicy po przejściu lotniska z rąk pruskich.
Dopełnieniem całości jest krótki film animowany z wykorzystaniem elementów makiety, przygotowany przez Urząd Marszałkowski.

Pod koniec września w Urzędzie Marszałkowskim odbędą się specjalne warsztaty dla ponad 300 dzieci z poznańskich i pod poznańskich szkół podstawowych – tematem ich będą początki wielkopolskiego lotnictwa.

Wystawa zostanie pokazana również m.in. w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Dęblinie, Powidzu, Gnieźnie i Kłecku. 

Do wystawy stopniowo dołączą kolejne elementy już w październiku zostanie zaprezentowana makieta przedstawiająca przyjazd Ignacego Paderewskiego na Dworzec Cesarski w Poznaniu.

W poszczególnych miastach związanych z udziałem w walkach powstańczych pojawiać się będą banery informujące o akcji lokalnych herosach pierwszy taki baner został zamontowany  w Kłecku.

Akcji patronują również: Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej,  Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Robert Gaweł Senator RP, Gmina Powidz, Gmina Kłecko, Port Lotniczy Poznań – Ławica,  portal 27grudnia.pl.

Akcja HEROsiWOLNOŚCI skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Jej głównym założeniem jest promocja historii Powstania wielkopolskie oraz początków wielkopolskiego lotnictwa, a przede wszystkim postaci płka pil. Wiktora Pniewskiego – pierwszego komendanta Stacji Lotniczej na
Ławicy. Autorem i koordynatorem akcji jest Bartosz Borowiak. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie herosiwolnosci.pl / https://www.facebook.com/Herosi-Wolności

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *